hamburger menu
Přihlásit se

Kniha návštěv Urza.cz







Bez přihlášení podléhají vaše příspěvky schvalování admina;
chcete-li příspívat rovnou, přihlašte nebo zaregistrujte se zde.

Autor: Adamekoss Čas: 2024-09-05 00:07:16 Titulek: Ankap: AMEN
Mail: sellfortnitejk v doméně gmail.com Kategorie: » Anarchokapitalismus «
Ahoj,

často se setkávám s argumentem z řad rodinných příslušníků s tím, že pokud by se zrušila podpora pro “sociálně slabé” tzn. seniory - důchody nebo menšiny jako např. romové, obyvatelé ghett a další, lidé by si na důchody sami nešetřili a v případě romů, cikánů, místo toho aby šli do práce a snažili se vydělat si na živobití, tak by šli okrádat a inherentně by se zvýšila kriminalita v dané oblasti.
Nějaký tip na argument, či radu jak argumentovat při obhajobě předpokladu určitého lidského chování?

Díky
Autor: Urza Čas: 2024-09-04 08:50:41 Titulek: odpověď pro Mhartina
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz Kategorie: » Anarchokapitalismus «
Zdravím.

Zní to na první pohled logicky (a ve všem, co píšete, máte pravdu), ovšem jen pokud upustíte od praktické implementace; nesmíme zapomínat, že se bavíme o společnosti plné etatistů, kteří chtějí stát, a hrstky anarchistů, kteří mají moc (fyzickou sílu, armádu) – tohle je výchozí předpoklad toho „revolučního“ scénáře, o kterém mluvím.
Pokud by ti etatisté fakt zakládali stát způsobem, že by se pokusili všechny (včetně těch anarchistů) násilím rovnou donutit k poslušnosti, platí, že by se jednalo o obranné násilí; jenže k tomu by s největší pravděpodobností nedošlo (pokud ano, neuspěla by totiž ani ta revoluce předtím, ale teď jsme v porevolučním stavu, kdy se odpor nekonal nebo byl potlačen).
Co by tedy s největší pravděpodobností udělali? Založili by si „firmu“ sháněli zdroje na volném trhu a budovali armádu (na svou obranu, samozřejmě…). Až by pak posílili dostatečně, došlo by k převratu.
Preventivní zásah by byl porušením jejich vlastnických práv; a až budou silnější, už by to nešlo.

Urza
Autor: Urza Čas: 2024-09-04 08:43:16 Titulek: odpověď pro Herma
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz Kategorie: » Ostatní «
Ohledně autorit: Asi bych to nenazýval „autoritami, ke kterým vzhlížím“.
Mám ve svém životě spoustu autorit v nějakém konkrétním oboru; a je jich spousta, nemusejí to být ani konkrétní lidé – například když dávám auto do servisu, automechanik je pro mě v tu chvíli autoritou na jeho opravu, protože mu v danou chvíli auto svěřuji s vírou, že to udělá lépe než já.
Pak mám také pár lidí, kteří jsou pro mě určitými „vzory“ či „inspiracemi“; jsou to mí blízcí lidé, jejich životy (jako celky) jsou pro mě natolik inspirativními, že se snažím z nich nasávet tak nějak jejich celkovou „energii“ či „přístup ke světu“. Nedělám to bezhlavě, přemýšlím o tom, nepřijímám věci automaticky, ale je tam taková míra důvěry, že i když dělají něco, čemu nerozumím či se mi to hodně nezdá, věnuji tomu pozornost a chci to vnímat (nebo i vyzkoušet, pokud nemám pocit, že by to šlo proti mému přesvědčení), protože se často ukáže, že mi to nedává smysl jen proto, že tomu ještě nerozumím; vlastně se jedná o lidi, které považuji za velice moudré.
Konkrétně je nejspíš nebudete znát, i když možná Gabrielu z Ježka ano (máme spolu veřejné besedy a vystupuje v některých videích) nebo také Zrzku (z podcastu Zrzka a Matfyzák).
Autor: Urza Čas: 2024-09-04 08:35:45 Titulek: odpověď pro Herma
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz Kategorie: » Anarchokapitalismus «
Zdravím.

Díky moc za zprávu; potěšila mě Vaše slova podpory.
Odpověď na otázku je, že svobodné vzdělávání je samozřejmě jednou z variant v ankapu, ale i jiné formy jsou zcela legitimní; v ankapu tedy můžeme mít celou řadu přístupů ke vzdělávání, ty spolu budou soutěžit na volné trhu.
Na druhou stranu si myslím, že absence svobodného vzdělávání v etatistickké společnosti je jedním z hlavních principů upevňování moci státu; z toho pak i plyne, že čím populárnější by bylo svobodné vzdělávání v ankapu, tím hůře by docházelo ke koncentraci moci, nicméně to samozřejmě není důvod ho komunikoliv násilím nutit.
Ačkoliv jsem velice silným zastáncem svobodného vzdělávání, jsem striktně proti jeho vnucování komukoliv; oboustranná dobrovolnost a princip neagrese pro mě stojí nad osobními preferencemi.

Urza
Autor: Mhartin (neregistrovaný) Čas: 2024-09-02 18:39:22 Titulek: Ankap "revoluce"
Mail: martindominik10 v doméně seznam.cz Kategorie: » Anarchokapitalismus «
Ahoj Urzo!

Už několikrát jsem Vás slyšel říkat, že revoluce není cestou k ankapu, protože když byste zakázal lidem vytvořit si stát, sám byste se tím státem stal.

Jak to? Vždyť byste se tím nedopustil žádného útočného násilí. Je-li v dané společnosti alespoň jeden člověk, kterého by stát násilím omezoval, bylo by přeci bránění vzniku státu obranným násilím. A kvůli obrannému násilí byste se státem nestal, ne?

(Chápu, že by takto vzniklá "ankap" společnost byla velice nestabilní. A že to není vhodná cesta (už kvůli riziku, že by k nějakému útočnému násilí omylem došlo)).

Zajímá mě však, co by bylo na bránění vzniku státu eticky špatně.

Moc děkuji za Vaše myšlenky, hodně mě baví a učí. :-)

Martin
Autor: hermes Čas: 2024-09-01 13:28:32 Titulek: Autority
Kategorie: » Ostatní «
Ještě jsem se chtěl zeptat, zmiňoval si v debatě si zmiňoval, že máš autority, které sis sám zvolil a ke kterým vzhlížíš - můžu se zeptat, kdo tyto autority jsou?
Autor: hermes Čas: 2024-09-01 13:27:12 Titulek: Názorový posun na vzdělávání
Kategorie: » Anarchokapitalismus «
Ahoj Urzo, ve videích před Ježkem si zmiňoval, že tvůj oblíbený styl vzdělávání je svobodné vzdělávání, ale že to není ankap (pokud by lidem v ankapu pořád vyhovovalo standardní vzdělávání, pak by zůstalo standardní, jen že si to nemyslíš). Vždycky ses vlastně docela jasně vymezoval kdy debatuješ nějaké své přesvědčení (subjektivní preferenci) a ankap ("zákonitosti").

V debatě s Milanem si ale debatoval jako kdyby v ankapu školy operovali vždy na základě svobodného vzdělávání. Udělal si tady v tom nějaký posun, nebo si v té debatě používal svobodné vzdělávání jako příklad toho, jak by to mohlo být?

Velmi se mi líbila debata s panem Štechem, i když mi přišlo, že ne vždy úplně chápal o čem mluvíš, nebo to nějak překroutil pro sebe. Debata byla ale úplně skvělá, díky za ni.

Obecně mi přijde, že v těchto debatách jsou velmi dobré ty principiální otázky - dobře to bylo vidět v debatě s Trunečkou, kde jsi dal dobrý důraz na ty principy místo konkrétních bodů, které jsou podle mě důležitější a hůř se z nich utíká stylem: "Jo, to bychom mohli nějak částečně vylepšit, od toho máme volby a systém se vyvíjí". Přišlo mi, že právě ten Štech tímto způsobem hodně utíkal v té debatě před tím, co si říkal.

Děkuji, že ty (a Tim) jste mi vylepšili náladu takto na konci prázdnin touhle velkou zásobou contentu, fakt super.
logo Urza.cz